Nerikes Brandkår

Tillsammans skapar vi trygghet

Räddning

Räddningsavdelningen ansvarar för utryckningsverksamheten inom Nerikes Brandkår och samordnar personalfrågor, operativ planering, övning samt teknik och underhåll. 

Avdelningschef

Vice brandchef Anders Larsson, 010-176 20 31

anders.larsson@nerikesbrandkar.se

Utredningar

Thomas Bjerke, 010-176 20 32

thomas.bjerke@nerikesbrandkar.se

HR

Enhetschef

David Klingenhoff, 010-176 20 19

david.klingenhoff@nerikesbrandkar.se

Personalspecialist

Sofi Karlsson, 010-176 20 33

sofi.karlsson@nerikesbrandkar.se

Personal- och löneadministratör

Jeanette Ekstrand, 010-176 20 05

jeanette.ekstrand@nerikesbrandkar.se

Räddningspersonal i beredskap och värnpersonal

David Persman, 010-176 20 34

david.persman@nerikesbrandkar.se

Operativ planering

operativplanering@nerikesbrandkar.se 

Enhetschef

Daniel Langenbach, 010-176 20 41

Olycksundersökningar

Ulf Jacobsen, 010-176 20 44

Metod och teknikutveckling

Magnus Djursvik, 010-176 20 43

Michael Nilsson, 010-176 20 26

Erik Palm, 010-176 20 42

Peter Svensson, 010-176 20 45

Övning

internutbildning@nerikesbrandkar.se 

Enhetschef

Per Lindgren, 010-176 20 51

Intern utbildning och övning

Kjell Haglund, 010-176 20 54

Claes Kling, 010-176 20 23

Ola Magnusson, 010-176 20 53

Anders Svedlund, 010-176 20 56

Andreas Österlund, 010-176 20 55

Teknik

drift@nerikesbrandkar.se 

Enhetschef

Morgan Johansson, 010-176 20 62

Driftansvarig

Daniel Rydell, 010-176 20 28

Servicetekniker Lindesberg

Greger Aronsson, 010-176 20 66

Toni Fuchs, 010-176 20 67

Servicetekniker Örebro

Olof Eckerwall, 010-176 20 63

Jonas Wiberg, 010-176 20 64

Service och hämtning/utkörning

Terese Vigardt, 010-176 20 65


Sidansvarig:

Senast uppdaterad: