Nerikes Brandkår

Tillsammans skapar vi trygghet

Räddningsvärn

Ett räddningsvärn är en frivillig brandstyrka som larmas som förstärkning till våra heltidsstyrkor och Rib. Personalen vid våra tio brandvärn har ingen schemalagd beredskap, utan hela styrkan larmas och de som har möjlighet åker till stationen.

Glanshammar

Gamla Arbogavägen 18, Glanshammar

Värnet i Glanshammar åker på 40-50 utryckningar per år och larmas tillsammans med heltidskåren i Örebro.

Kårchef Tomas Halvarsson

tomas.halvarsson@nerikesbrandkar.se

Hammar

Sännavägen 23, Hammar

Värnet i Hammar åker på ca 25 utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Askersund.

Kårchef: Reinhold Gunnarsson

reinhold.gunnarsson@nerikesbrandkar.se

Hasselfors

Edevägen 4, Hasselfors

Värnet i Hasselfors åker på ca 15 utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Laxå.

Kårchef Jonas Wiberg

jonas.wiberg@nerikesbrandkar.se

Järnboås

Lindesby 150, Nora

Värnet i Järnboås åker på ca sju utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Nora.

Kårchef Anders Birgersson

anders.birgersson@nerikesbrandkar.se

Mariedamm

Björnfallsvägen, Mariedamm

Värnet i Mariedamm åker på ca fem utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Askersund.

Kårchef Tommy Svallin

tommy.svallin@nerikesbrandkar.se

Olshammar

Fabriksvägen, Aspabruk

Värnet i Olshammar åker på ca tre utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Askersund.

Kårchef Sören Spjuth

soren.spjuth@nerikesbrandkar.se

Ramsberg

Häcklavägen 13 B, Ramsberg

Värnet i Ramsberg åker på ca 15 utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Guldsmedshyttan

Kårchef Mikael Berg

mikael.berg@nerikesbrandkar.se

Rockhammar

Rockströmsvägen, Frövi

Värnet i Rockhammar åker på ca tio utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Lindesberg.

Kårchef Simon Lindkvist

simon.lindkvist@nerikesbrandkar.se

Vedevåg

Bruksgatan 3, Vedevåg

Värnet i Vedevåg åker på ca tio utryckningar per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Lindesberg.

Kårchef Thorbjörn Pettersson

thorbjorn.pettersson@nerikesbrandkar.se

Vinön

Norra Vinön

Värnet på Vinön åker på ca 1utryckning per år och larmas tillsammans med Rib-styrkan i Odensbacken.

Kårchef Daniel Lindberg

daniel.lindberg@nerikesbrandkar.se

Sidansvarig:

Senast uppdaterad: